آنچه که باید در باره DBA بدانیم

DBA مخفف جمله ” Doctorate of Business Administration ” است که به فارسی ” دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب‌وکار” برگردانده شده است. این دوره باهدف تربیت مدیرانی باقابلیت تحقیق و پژوهش برگزار می‌شود و درواقع عالی‌ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است. هدف دوره DBA کاربردی کردن پژوهش‌های انجام‌شده در حوزه مدیریت و تجارت است به‌نحوی‌که بتوان از آن‌ها برای رفع موانع پیش روی سازمان استفاده کرد. دوره‌های DBA پس از دوره MBA برای مدیران عرضه می‌شود به‌بیان‌دیگر بالاترین سطح مهارت‌آموزی برای مدیران است. گرچه واژه دکترای مدیریت به دوره‌های DBA اطلاق می‌شود اما باید توجه داشت که دوره DBA با دوره PhD تفاوت دارد و گواهی که پس از گذراندن دوره DBA به دانش پذیران اعطا می‌شود قابل‌مقایسه با مدرک PhD نیست و نمی‌توان از دید آکادمیک گواهی DBA را با مدرک PhD یکی دانست.

همان‌گونه که بیان شد هدف از برگزاری دوره DBA ایجاد مهارت تحقیق و پژوهش در مدیران است و درنهایت نیز مدیران باید بتوانند یک دستاورد علمی پژوهشی باهدف استفاده از علم مدیریت در پیشبرد اهداف سازمان‌ها داشته باشند. از این رو ابتدا در دوره DBA توانایی‌ها و دانش مدیریتی دانش‌پذیر ارتقا داده می‌شود و سپس از او خواسته می‌شود تا بر مبنای آموخته‌های مدیریتی خود به تحقیق و پژوهش اقدام کند. عموماً دوره‌های DBA در گام اول دروس و مفاهیم مدیریتی، رهبری سازمانی و استراتژی را به دانش‌پذیر عرضه می‌کنند و در گام دوم دانش‌پذیر پروژه تحقیقاتی خود را عرضه می‌کند.
با توجه به اینکه دانش پذیران دوره DBA تحصیلات آکادمیک قابل قبولی دارند (عموماً مدرک کارشناسی ارشد به‌عنوان پیش‌نیاز ورود به دوره DBA مطرح می‌شود) و همچنین اکثراً به‌عنوان مدیران ارشد و رده بالای سازمان‌ها مشغول به کار هستند، ساختار دوره‌های DBA به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که دانش پذیران بتوانند در کنار شغل اصلی خود در این دوره نیز مشارکت داشته باشند.

آنچه در دوره‌های DBA موردبحث و بررسی قرار می‌گیرد عموماً مسائل مربوط به رهبری سازمان، مدیریت سازمان در ابعاد کلان و برنامه‌ریزی برای آینده سازمان‌ها است. در ادامه به‌طور مختصر سرفصل‌های محتوای دوره DBA معرفی می‌شود:

 • تحلیل اقتصاد بین‌الملل
 • مدیریت ریسک
 • بیزینس مدل
 • مدیریت منابع انسانی پیشرفته
 • مدیریت زنجیره تأمین
 • مدیریت تأمین سرمایه
 • مدیریت استراتژیک پیشرفته
 • آینده‌پژوهی
 • مدیریت نوآوری
 • استراتژی‌های بازاریابی
 • تجارت بین‌الملل و قوانین حاکم بر آن
 • مذاکرات تجاری
 • بازاریابی پیشرفته
 • مهارت‌های نوین رهبری
 • مدیریت دانش
 • روش تحقیق

دوره‌های DBA در دو رده عمومی (بدون گرایش) و دارای گرایش برگزار می‌شود. در نوع بدون گرایش هدف اصلی ارتقای مهارت پژوهشی دانشجو درزمینهٔ های عمومی مدیریت است و انتخاب نکردن گرایش خاص به دانش‌پذیر این امکان را می‌دهد که بر اساس زمینه کاری و تخصصی خود حوزه پژوهشی خود را انتخاب کند. در این دوره‌ها مهارت‌های عمومی مدیران برای رهبری سازمان‌ها و توسعه تئوری مدیریت موردتوجه است.

گواهینامه از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران اعطا خواهد شد. بعنوان یک دانشپذیر شما با شرکت در دوره DBA بعنوان صاحبان مشاغل یا فعالان اقتصادی با شرکت در این دوره ها و أخذ گواهینامه آن در مدیریت کلیه امور از پذیرش نیروی انسانی تا مدیریت فروش و کنترل منابع ورودی و خروجی و بهینه سازی مصارف انرژی تحول ایجاد خواهید کرد.در صورتی که مدیر یک مجموعه دارای گواهینامه DBA باشد، کیفیت کلی آن برند افزایش خواهد یافت و این خود باعث هموار شدن راه آن شغل برای توسعه روزافزون می شود.

دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد ویا دوره MBA در دانشگاه ها وموسسات معتبر در شرایط ورود به دوره تنها توان و قابلیت‌های مدیریتی داوطلبان در نظر گرفته می‌شود، بدیهی است که با توجه به محدودیت ظرفیت کلاس ها و دوره برای اولویت دادن در امر پذیرش نیاز به بررسی رزومه متقاضیان , قبولی در مصاحبه می باشد. قبل از مرحله ثبت نام نهایی از داوطلبان یک مصاحبه در مورد توانایی های متقاضی انجام خواهد شد.

هم PhD و هم DBA هر دو رشته‌هایی تحقیق محور هستند. دوره‌های PhD در مدیریت و DBA مخاطبان متفاوتی دارند. به‌طورمعمول افرادی دوره‌ی PhD را انتخاب می‌کنند که به دنبال ارتقاء فردی در علوم اجتماعی رادارند و هدف آن‌ها تحقیقات دانشگاهی است. این افراد اغلب مستقیماً از دانشگاه وارد دوره PhD مدیریت می‌شوند. از این ‌رو آن‌ها بیشتر در دهه سنی ۲۰ و ۳۰ بوده و تجربه کاری زیادی ندارند.
در مقابل، افرادی در دوره‌ی DBA شرکت می‌کنند؛ که چند سالی است که در کسب کار خود موفق بوده‌اند و به دنبال یک چالش فکری جدید هستند. این افراد اغلب دارای مدرک MBA هستند و از مقطع تحصیلی بالایی برخوردارند. به همین صورت این افراد به تحقیق در مدیریت علاقه‌مند بوده و ممکن است در ذهن خود یک سؤال پژوهشی عملی نیز داشته باشند، به‌عنوان‌مثال یک مشکل در محیط کاری خود که می‌توانند آن را در پایان‌نامه خود بررسی نموده و درعین‌حال منافعی نیز برای شرکت‌های خود ایجاد نمایند. ازاین‌رو این افراد از دانشجویان PhD مسن‌تر بوده و معمولاً در دهه ۳۰ و حتی دهه ۴۰ و یا ۵۰ سنی هستند. این افراد معمولاً دارای سالها سابقه کار، جایگاه شغلی خوب، دستمزد مناسب و معقول و مملو از انگیزه هستند.

به عبارتی بخش عمده‌ مقطع DBA مانند مقطع PhD صرف تحقیق می‌شود اما تفاوت اصلی PhD و DBA در همه دنیا است. در PhD تحقیق‌ها بر موضوعات تئوریک و در DBA بر موضوعات کاربردی متمرکز است.

آیا DBA بالاترین سطح مدیریت برای مدیران سازمان محسوب می‌شود؟

چنین توصیفی دقیق نیست.
هم DBA و هم PhD مدیریت، بالاترین سطح تحصیلات برای مطالعات و تحقیقات آکادمیک مدیریت محسوب می‌شود و معمولاً مدیران سازمان‌ها به دلیل اینکه وقت و فرصت برای مطالعه و پژوهش چندساله ندارند و ضمناً انگیزه آن‌ها از یادگیری مدیریت، استفاده از دانش مدیریت در کسب‌وکار است، درس‌های کاربردی و اجرایی مدیریت، برای آن‌ها در مقطع ارشد MBA گنجانده می‌شود؛ اما اگر فرض کنیم که DBA واقعاً در سطح دکترا تدریس و تحصیل شود، عملاً اهمیت DBA در توسعه دانش کسب‌وکار است.