آنچه که باید در باره ی MBA بدانیم

مدرک MBA یا همان Master of Business Administration گواهینامه ایست که نشان‌دهنده تسلط دارنده آن به مباحث مدیریت یک کسب‌وکار است. این دوره که اخیراً در بسیاری از کشورها موردتوجه قرارگرفته به‌صورت بسیار کاربردی و عملیاتی داوطلبان را با تکنیک‌های مدیریت کسب‌وکار آشنا می‌کند. حال چه خود بخواهید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید و چه بخواهید در یک شرکت استخدام شوید اخذ مدرک MBA به‌عنوان یک مزیت و موقعیت عالی برای شما به‌حساب می‌آید؛ اما بسیاری از افراد از محتوا و چگونگی گذراندن این دوره اطلاعات زیادی ندارند.
نداشتن مهارت مدیریتی باعث می‌شود شما در کنترل کسب‌وکارتان به مشکلات بسیار زیادی برخورد کنید و یا در بهترین شرایط بهره‌وری شما از کسب‌وکارتان به‌شدت کاهش پیدا کند. ازآنجاکه یادگیری این مفاهیم در هر یک از ارکان سازمان‌های بزرگ موجب بهبود عملکرد می‌گردد ازاین‌رو مدیران ارشد سازمان‌ها در استخدام منابع انسانی نیز داشتن مدرک MBA را به‌عنوان یک مزیت مهم شناخته و اولویت استخدام را برای دارندگان مدرک MBA در نظر می‌گیرند.

برای دیدن گرایش ها کلیک کنید

فرقی نمی‌کند رشته شما در دوره کارشناسی چیست. هنر خوانده‌اید یا یک‌رشته مهندسی را طی نموده‌اید. حتی ممکن است یک پزشک باشید و یا به‌عنوان یک تاجر وارد بازار شده باشید. درهرصورت خواسته یا ناخواسته شما به مهارت‌هایی برای مدیریت کار خود نیاز خواهید داشت. بسیاری از افراد پس از پایان دوره تحصیلات خود بدون آشنایی با بازار و شیوه مدیریت کسب‌وکار، وارد بازار کارشده و گمان می‌کنند که نیازی به گذراندن دوره‌های مدیریتی و دریافت دانش مربوطه را ندارند، اما این‌یک تصور بسیار غلط است. هرچند که شما بهترین معمار یا بهترین پزشک فارغ‌التحصیل با عالی‌ترین رتبه باشید، امروزه مدیریت یک علم با پیچیدگی‌های بسیار خاص است که نیاز به یادگیری و افزایش مهارت دارد.

خوشبختانه امروزه دوره MBA به‌صورت کاملاً کاربردی ارائه می‌شود و یکی از مزیت‌های فوق‌العاده این دوره به نسبت دوره‌های کارشناسی و یا کارشناسی ارشد مدیریت، عملیاتی و کاربردی بودن دروس این دوره است در ضمن شما به‌جای گذراندن تعداد زیادی واحدهای عمومی فقط می‌توانید دوره‌های تخصصی مدیریت را به‌صورت کاربردی بگذرانید.
شاید یک مدیر سنتی و یک فرد در بازار مهارت‌های تجربی خوبی را کسب کرده باشد اما داشتن تفکر سیستمی که بتواند همه اجزا یک کسب‌وکار را به‌صورت به‌هم‌پیوسته و سیستماتیک اداره نماید امروزه تبدیل به علم شده و آشنایی با نحوه پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت، تبدیل سیستم‌های سنتی به سیستم‌های فرآیند محور و قابلیت تحلیل شاخص‌های مدیریتی، مالی و کیفیتی می‌تواند تضمین‌کننده موفقیت شما در کسب‌وکار باشد.
دروس مدیریت منابع انسانی، تکنیک‌های رهبری و همین‌طور مطالبی مانند اصول و فنون مذاکره می‌تواند قابلیت شمارا در تیم سازی و رهبری تیم به شکل قابل‌توجهی توسعه دهد ازاین‌رو شما قادر خواهید بود باهم افزایی و ایجاد تیم‌هایی با مهارت‌های موردنیاز سهم بیشتری از بازار را کسب نمایید و یا یک استارت آپ فوق‌العاده را هدایت کنید.

گواهینامه دوره MBA از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران اعطا خواهد شد.

  • مدرک معتبر و ترجیحاً مورد تائید وزارت علوم باشد.
  • اساتید دوره حتماً نفرات برجسته بوده و صرفاً مدرس با مدرک دانشگاهی نباشند و سابقه تحقیق تألیف و مشاوره کسب‌وکارها را داشته باشند.
  • سرفصل دوره‌ها استاندارد و بر اساس دو فاکتور منابع به‌روز بین‌المللی و نیازهای بومی طراحی‌شده باشند.
  • ترجیحاً مدرک دریافتی قابل ترجمه رسمی دادگستری باشد تا بتوانید در صورت فعالیت در شرکت‌های بین‌المللی آن را ارائه دهید.
  • کلاسها پروژه محور و کاربردی باشد.

دارا بودن مدرک کارشناسی در شرایط ورود به دوره تنها توان و قابلیت‌های مدیریتی داوطلبان در نظر گرفته می‌شود، بدیهی است که با توجه به محدودیت ظرفیت کلاس‌ها و دوره برای اولویت دادن در امر پذیرش نیاز به بررسی رزومه متقاضیان هست. قبل از مرحله ثبت‌نام نهایی از داوطلبان یک مصاحبه در مورد توانایی‌های متقاضی انجام خواهد شد.