دوره MBA گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه MBA یکی از محبوب‌ترین گرایش‌ها است. دانشجویان این گرایش می‌توانند خود را آماده مدیریت پروژه‌ها کنند و مهارت‌های لازم برای این کار را فرا بگیرند، تا بتوانند در مسیر موفقیت در دنیای کسب و کارها قدم بردارند. مدیریت پروژه‌ دانشی است که طی سالها تجربه در دنیای مدیریت گردآوری شده و امروزه مدیریت پروژه به صورت یک شاخه تخصصی از علم مدیریت شناخته می‌شود.

مدیریت پروژه به روش‌ها و فرآیندهایی برمی‌گردد که در حدود صد سال پیش در کسب ‌و‌کار توسعه پیدا کردند. با این حال، در سال‌های اخیر، مدیریت پروژه رشد چشمگیری داشته و به عنوان یک عملیات مجزا و جدی در تجارت ظهور کرده است و در صحنه‌ی تجارت جهانی، یعنی جایی که شرکت‌ها دائما به دنبال رسیدن به مزیت رقابتی هستند، به یک عامل کلیدی تبدیل شده است.

برای موفقیت در این کار، مدیران پروژه باید مهارت‌‌های خاصی کسب کنند و مجوزهایی بگیرند که صلاحیت‌شان را در انجام این شغلِ سخت تأیید کنند. همچنین آنها باید ذهنی تحلیل‌گر داشته باشند و بتوانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

همواره يكي از دغدغه‌هاي مديران بنگاه‌هاي اقتصادي، موسسات دولتي و غير دولتي انتخاب درست طرح‌ها، پروژه‌ها و همچنين مديريت آنان است. پروژه یکی از ارکان اصلی هر کسب‌وکار است. مدیران پروژه وظیفه‌ی پیچیده‌ای برعهده دارند: آنها باید تمامی جنبه‌های پروژه را بررسی کرده و از اجرای درست و به موقع آنها، در محدوده‌ی بودجه‌ای که برایشان مشخص شده، اطمینان حاصل کنند.

گرایش مدیریت پروژه MBA برای افرادی طراحی ‌شده است که می‌خواهند کسب‌وکار خود را کارآمدتر و مؤثرتر اداره کنند. امروزه با تكيه بر دانش مديريت پروژه، سازمان‌ها توانسته‌اند تا هرچه بهتر به اهداف پروژه‌ها كه شامل محدوده، زمان و هزينه است، دست يابند.

در این گرایش با استراتژی‌های مختلف مدیریت و سازمان‌دهی پروژه‌ها و به حداکثر رساندن بازده آن‌ها آشنا خواهید شد.

اگر گرایش مدیریت فناوری اطلاعات، شما را تنها برای پروژه‌های مربوط به فناوری IT آماده می‌کند، با گرفتن مدرک گرایش مدیریت پروژه، می‌توانید پروژه‌های کوچک و بزرگ تمامی رشته‌ها را مدیریت کنید. برای به اتمام رساندن پروژه‌های مختلف سازه‌ای، تولیدی، صنعتی و… استخدام مدیر پروژه خبره و باتجربه‌ای که مدرک مدیریت MBA هم داشته باشد، در اولویت است. دانش‌پذیران با تسلط بر مفاهیم، ابزارها و روش‌های معرفی شده قادر خواهند بود پروژه‌های حوزه کسب و کار خود را بگونه‌ای بهینه مدیریت کنند و در مسیر بهبود و توسعه سازمان خود گام بردارند. طبیعتاً مدیریت منابع، استراتژی، بودجه ریزی و سایر کارکردهای مدیریت، در چنین شرایطی متفاوت خواهند بود.

بسیاری از پروژه‌ها به دلیل عدم دست‌یابی به اهداف شکست خورده‌اند و آثار جبران‌ناپذیری در سطوح مختلف اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی ایجاد کرده‌اند. دوره MBA مدیریت پروژه با ارائه 250 ساعت آموزش، به عنوان یک دوره حرفه‌ای آموزش، دانش‌پذیران را با ابزارهای بروز و تخصص‌های کلیدی چرخه مدیریت پروژه از آغاز تا انتها آشنا می‌سازد.

 

اهداف دوره مدیریت پروژه

قطعا هر دوره‌ای که طراحی و برگزار میگردد شامل اهدافی میشود، اهدافی که باعث پیشرفت و افزایش اطلاعات شرکت‌کننده شود. هدف اين دوره پرورش و ظرفيت‌سازي علمي و عملي مديريت پروژه براي مديران و دست اندركاران پروژه‌ها مي‌باشد تا با طي اين دوره بتوانند پروژه‌ها را بر اساس روش‌ها و مدل‌هاي علمي و پذيرفته شده انتخاب و مديريت كنند.

به طور کلی اهداف دوره مدیریت پروژه به شرح زیر است :

    • کشف آنچه مشتری برای تعیین دقیق اهداف پروژه، به آن نیاز دارد.
    • تدوین طرحی که مشخص کند، برای رسیدن به هدف چه کارهایی باید انجام شود، هر کار توسط چه کسی صورت گیرد، چقدر باید هزینه شود و زمان تحویل پروژه باید کی باشد.
    • شروع به کار پروژه
    • بررسی اینکه آیا کارها طبق برنامه اولیه پیش می‌روند، شناسایی مشکلات و انجام اصلاحات.
    • تحویل پروژه و خاتمه دادن به قرارداد پس از تأیید مشتری