اگر تردید دارید که دوره‌های MBA را دنبال کنید شاید با بررسی مزایای دوره MBA  یا به عبارتی مدیریت حرفه ای کسب و کار، هزینه‌های دوره MBA برای شما قابل توجیه باشد. اگر می خواهید خود را قانع کنید که چرا باید دوره MBA را بگذرانید با مطالعه مزایای این دوره، تصمیم‌گیری بهتری خواهید داشت. جایگاه MBA در دنیای امروز امکان رشد فردی و سازمانی بیشتری را برای شما رقم میزند. با توجه به گرایش های مختلف MBA و رویکرد و زمینه شغلی مدنظر شما ،می توان بازار کار خوبی را برای افرادی که این دوره را گذرانده‌اند، در نظر داشت. MBA قابلیتهای شما را ورای تخصصی که اکنون دارید توسعه خواهد داد و شما را به شخصی مبدل خواهد کرد که سازمانها قادر نخواهند بود به راحتی از روی تخصص شما عبور کنند.

  • با گذراندن دوره MBA ، شما خود دارای یک برند در مدیریت خواهید شد .
  • با گذراندن دوره MBA ، شما دارای توانایی مدیریت بخشهای مختلفی از یک سازمان از قبیل منابع انسانی ، بازاریابی ، مارکتینگ ، فروش ، مالی ، تولید و عملیات  و …. را خواهید داشت .
  • با حضور در دوره MBA و اخذ مدرک دوره MBA موقعیت شغلی و درآمد شما ارتقا و افزایش می باید .

در یک پژوهش از فارغ‌التحصیلان دوره MBA پرسیده شد که به نظرشان هزینه‌ها و مزایای مالی و غیرمالی مدرک حرفه‌ای آنها چیست. در کمال تعجب خیلی از افراد به  افزایش اعتماد به نفس اشاره نمودند که یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین مزایای غیرمالی گذراندن دوره MBA و همچنین مدرک MBA بود. به عبارتی دیگر پرورش انسانهاي زبده و ماهر كه از آن به عنوان توسعه منابع نيروي انساني ياد مي شود ضرورت اجتناب ناپذيري است كه هم سازمانها براي بقا و پيشرفت در جهان پر تغيير و تحول امروزي سخت بدان نيازمندند و هم علاقه مندان به راه اندازی کسب و کار.

 

این حس موفقیت و دانش و مهارت‌های به دست آمده پس از گذراندن و گرفتن مدرک MBA به افراد حس اعتماد به نفس می‌دهد و می‌توانند راه خود را به دنیای تجارت باز کنند. وقتی که این مدرک را بگیرید می‌توانید بین کار، خانواده، زندگی اجتماعی، و دیگر تعهدهای شخصی که دارید تعادل برقرار کنید (و سلامت روانی خود را هم از دست ندهید).

اعتبار- بسیاری از شما، به دنبال ارتقا شغلی و یا کسب موقعیت های شغلی بهتری هستید که نیاز هست در وهله اول بتوانید استعداد و توانایی های خود را به دیگران نشان دهید و یا اینکه راه‌اندازی یک کسب و کار در برنامه کاری و زندگی خود را دارید. دوره MBA به شما این اعتبار را میدهد که بتوانید در مسیر شغلی خود ریسک کنید و با درصد بالایی بتوانید موفق باشید.

مهارت‌های سخت و نرم مدیریتی: خیلی از اطلاعات و مهارت‌های سخت و نرمی که در دوره‌های MBA کسب می‌کنید در بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارند. در هر صنعت و یا شغلی که باشید، به خاطر ویژگی‌های بسیار پرکاربرد مثل رهبری، تفکر انتقادی و تحلیلی، خلاقیت و ارتباطات مهارت بیشتری پیدا می‌کنید. بهبود مدیریت نیز مستلزم آگاهی و تسلط به دانش مدیریت است.

فارغ‌التحصیلان دوره‌های MBA می آموزند همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارند و سعی می‌کنند آنها را یاد بگیرند. گرفتن مدرک باعث می‌شود با توانایی بهتری تحلیل‌های رقابتی را بررسی کنند، صنایع نوظهور را مطالعه کنند و از جدیدترین پیشرفت‌ها، فناوری‌ها و روندهای صنعت خود اطلاع داشته باشند.

در گرایش استراتژی مباحثی همچون تفکر استراتژیک را می آموزید. مهارت‌های تفکر استراتژیک که در دوره MBA یاد می‌گیرید نه تنها در دنیای تجارت بلکه در حوزه‌های مختلف زندگی مثل اهداف شخصی و زمینه‌های اقتصادی کاربرد دارند. می‌توانید خارج از چارچوب فکر کنید و وقتی که سعی دارید مشکلی را حل کنید، راه‌حل‌ها یا گزینه‌های مختلف را در ذهن‌تان سبک سنگین کنید.

ارتباطات و شبکه سازی قوی تر: فارغ‌التحصیلان MBA اغلب در محل کار با همکاران، رؤسا، یا کارمندان ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. اما می‌توانید از این مهارت‌های ارتباطی در خانه هم استفاده کنید و با شریک زندگی، بچه‌ها، والدین، یا خواهر و برادرها تعامل بهتری داشته باشید. به علاوه در موقعیت‌های اجتماعی مثل ایجاد شبکه یا وظایف شرکت هم بهتر عمل خواهید کرد. داشتن روابط عمومی خوب در زندگی روزمره ضروری است و فرقی ندارد که کجا یا چه زمانی نیازها و ایده‌های خود برای رسیدن به راه‌حل را مطرح می‌کنید. هنگام تحصیل در دوره MBA با اعضای هیئت علمی و دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی تماس برقرار می‌کنید و کم کم یک شبکه از همکاران تشکیل می‌شود یا آنها را به شبکه همکاران‌تان در حال حاضر اضافه می‌کنید. این هم شامل افرادی می‌شود که داخل صنعت شما هستند و هم افرادی که خارج از آن هستند. این اشخاص اغلب در سطح جهان پراکنده هستند و همین فرصت‌های آینده را تضمین می‌کند.

شبکه سازی یکی از ارزشمندترین دستاوردهای دوره MBA برای دانش آموختگان است. مفهوم شبکه سازی به ایجاد پیوند بین افراد برای رسیدن به یک هدف خاص اشاره دارد؛ خواه یک شغل ویژه باشد، یا یک همکار تجاری بالقوه یا صرفا به اشتراک گذاری دانش. از بهبود مجموعه مهارت های خود تا ملاقات با شرکای آینده، شبکه سازی در تجارت بسیار ارزشمند است. شبکه سازی باید یک رابطه سودمند و متقابل بین دو یا چند طرف ایجاد کند و این رابطه جنبه ای عادلانه و منطقی داشته باشد. شبکه‌سازی در دوره MBA به شما کمک می‌کند تا روابط خود را تقویت کنید، بینش جامعی به دست آورید و آینده خود را قبل از شروع اولین کلاس خود بسازید. دوره MBA یک فرصت عالی برای شماست تا بتوانید به این هدف دست یابید.

بر اساس گزارش QS MBA Applications and Aspirations در سال 2018، سی درصد از متقاضیان دوره های مدیریت کسب و کار « شبکه سازی حرفه ای » را یکی از مهم ترین دلایل خود برای ثبت نام در دوره MBA ذکر کردند. این نشان می دهد ایجاد یک شبکه ارتباطی حرفه ای چقدر برای دانش پذیران این دوره مهم است.

برای گرفتن مدرک MBA باید در کلاس‌ها و جلسات مطالعاتی شرکت کنید، تکالیف را سر وقت تحویل بدهید، و خودتان را مجبور کنید که کارهای کلاسی سخت و پیچیده را انجام دهید. احتمالاً در همان زمان که به کار کردن ادامه می‌دهید مجبور هستید این وظایف را هم انجام دهید. همه اینها نیاز به یک سطحی از انضباط فردی دارد که همین طوری خود به خود در شما ایجاد نمی‌شود، بلکه با صرف زمان و داشتن پشتکار در طول کار بر روی برنامه MBA حاصل می‌شود.

مدیریت بهتر زمان: یکی از اثرات جانبی انضباط شخصی، توانایی مدیریت بهتر زمان است. معنایش این است که بهتر می‌توانید بفهمید هنگام کار در یک مدت زمان محدود چه قابلیت‌هایی دارید بنابراین زیاد از خودتان کار نمی‌کشید، خودتان را فرسوده نمی‌کنید، یا بیشتر از توان‌تان تعهد نمی‌دهید که آخر سر نتوانید کار را تحویل دهید. یک معنی دیگرش این است که در ساعات کاری اثربخشی‌تان بیشتر می‌شود طوری که می‌توانید در مدت زمان کمتر کار بیشتری انجام دهید یا با تلاش کمتری کار را به سرانجام برسانید.

هنگام تحصیل در دوره MBA با مسائل تجاری بزرگ و چالش های کسب و کار در دنیای واقعی سروکله می‌زنید. این باعث می‌شود بتوانید بهتر به ورای نقش خود نگاه کنید و ببینید که سازمان چطور به عنوان یک کل عمل می‌کند. همچنین با دانشجویانی مشارکت می‌کنید که پیشینه، تجارب، و اهداف شغلی‌شان با شما فرق دارد. این موجب می‌شود که با دیدگاه‌های مختلف درباره مسائل جهانی، اجتماعی، و تجاری مواجه شوید.

فرصت‌های شغلی بیشتر، در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها برای خیلی از نقش‌های شغلی متقاضیانی را ترجیح می‌دهند یا لازم دارند که مدرک MBA داشته باشند. با توجه به بررسی های جدید بسیاری از هلدینگ ها و سازمان‌های بزرگ، نیرو انسانی خود را ملزم به گذراندن دوره های MBA می‌نمایند. این مدرک باعث می‌شود فرصت‌های شغلی خیلی بیشتری داشته باشید که صلاحیت و شایستگی‌های آنها را هم دارید.

از آنجا که برای یک جایگاه شغلی با ده‌ها متقاضی دیگر رقابت دارید، حتی اگر MBA جزو حداقل شرایط احراز نباشد داشتن مدرک آن باعث می‌شود از سایر متقاضیان در موقعیت بهتری قرار بگیرید. کارفرمایان ممکن است تحت تأثیر دستاوردهای مدیریتی قرار بگیرند و وقتی مدرک MBA داشته باشید رزومه شما برای‌ بسیاری از مدیران و کارفرمایان جذاب‌تر هم می‌شود.

از طرفی،گاهی اوقات ممکن است در شغل‌تان دچار یکنواختی شوید. کسب مدرک دوره MBA می‌تواند شما را از فرسودگی شغلی بیرون بیاورد،  اهداف شغلی را که در گذشته داشتید مجدد شکل بگیرند و یا کمک‌تان کند در حین کار روی برنامه از اهداف جدیدی رونمایی کنید. چه بخواهید موقعیت شغلی و حقوق‌تان را بهبود دهید، چه بخواهید وارد جهان کارآفرینی شوید، این تجربه می‌تواند به منزله سکوی پرتاب شما برای یک شغل جدید باشد.

یکی دیگر از دلایل علاقه افراد به MBA به دست آوردن هوش مالی بهتر است زیرا می‌توانند این مهارت‌ها را در مسائل مالی و سرمایه‌گذاری‌های شخصی خود استفاده کنند و به علاوه در مسائل تجاری هم به کار ببرند که در دوره MBA گرایش مدیریت مالی تمرکز بر مفاهیم مالی است.. دانشجویان در طول کار در دوره MBA می‌توانند ارزیابی ریسک را بهتر انجام دهند، بفهمند تورم و نرخ‌های بهره چطور کار می‌کنند، و به تغییرات اقتصادی و نوسانات بازار واکنش نشان دهند که این کار جزو مهارت های توسعه فردی محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید